آموزش امنیت وب

پروتکل امن SSL چیست؟

پروتکل امن SSL یا همان (Socket Secure Layer) که استاندارد (وب) برای کد کردن اطلاعات بین وبسایت و کاربر است. به طور کلی و مختصر ssl امکانی است برای کد کردن مربوط به ترافیک اما ترافیک مربوط به (http). 

ssl چیست؟
ssl چیست؟

چرا باید از SSL استفاده کنیم؟

ما از ssl برای امنیت وب استفاده می کنیم تا ترافیکی که از کامپیوتر ما وارد سرور می شود بین راه توسط کسی دزدیده نشود. برای مثال شرکت ها با استفاده از ssl این امکان را برای مشتریان فراهم می کنند تا با اطمینان اطلاعات محرمانه خود مانند شماره کارت بانکی را به طور محرمانه به یک وبسایت ارسال کنند.

مدل ها یا انواع مختلف SSL

۱- گواهی‌ نامه DV :

Domain-validated certificate یا همان گواهی نامه DV گواهی نامه ایست که فقط دامنه درخواست کننده گواهی را تایید می کند و سازمان یا هویت فرد درخواست کننده را تایید نمی کند.

از آنجا که گواهی‌نامه DV تنها مالکیت بر دامنه را تایید می‌کند نمی‌تواند از کاربر در برابر حملات فیشینگ حمایت کند.

۲- گواهی‌ نامه OV :

organization validation یا گواهی نامه OV علاوه بر تایید دامنه هویت فرد یا سازمان درخواست کننده را تایید می کند. مرورگرها نام شرکتی که گواهی‌نامه OV را دریافت کرده است در جزئیات گواهی‌نامه نمایش می‌ دهد.

این مطلب را از دست ندهید:  نصب فایروال CSF در سرور لینوکس

۳- گواهی‌ نامه EV :

Extended Validation یا گواهی نامه EV برای گرفتن این نوع گواهی به اسناد بیشتری برای تایید نیاز دارید. در نتیجه این گواهی‌ نامه از گواهی‌ های OV معتبرتر است.

مرورگر ها نام شرکتی که گواهی نامه Extended Validation یا گواهی نامه EV دریافت کرده است در نوار سبز می نویسد.

ssl چیست؟
ssl چیست؟

علاوه بر گواهی‌ نامه‌هایی که ذکر شده است گواهی نامه هایی مثل code signing certificates و personal authentication certificate نیز وجود دارد.

آرین لاوی

آرین لاوی هستم؛ هم بنیانگذار " آقای امنیت " که حاصل تجربه های خودم در حوزه تخصصی امنیت وب و امنیت وردپرس را برایتان می نویسم و تلاش میکنم به شما کمک کنم تا وبسایت امنی داشته باشید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن